Bamberg - Kostel sv. Martina
Kostel svatého Martina v Bambergu je katolický farní kostel zasvěcený svatému Martinovi v centru města na náměstí Grüner Markt. V roce 1686 byl bamberskými jezuity jmenován mistrem stavby a architektem jejich kolegiátního kostela Namen Jesu (Ve jménu Ježíše), dnešního Martinskirche, Georg Dientzenhofer. V témže roce byla i stavba zahájena. Stavbu posléze převzal a dokončil Leonhard Dientzenhofer. Kostel byl dokončen v roce 1696.
Historie
V roce 1611 jezuité převzali v Bambergu bývalý karmelitánský klášter, jehož kostel hleděl směrem k Austrasse. V roce 1685, poté co se jim podařilo koupit dostatečně velký pozemek na tržišti (dnes Grüner Markt), byl jezuitům pro projekt a stavbu jejich kolegiátního kostela Namen Jesu v duchu protireformace doporučen otcem Nivardem Christophem z kláštera ve Waldsassenu jako stavitel Georg Dientzenhofer z Prahy. Georg se v té době podílel se svou stavební firmou na stavbě kláštera ve Waldsassenu.
V roce 1686 byl Georg jmenován bamberskými jezuity mistrem stavby kostela Namen Jesu, dnešního kostela sv. Martina (Martinskirche) a jezuitské koleje v Bambergu. Základní kámen stavby podle Georgova projektu byl položen 4. srpna 1686.
Vedení stavby kostela sv. Martina od Georga posléze přebral jeho bratr Leonhard, což snad souvisí s Georgovým převzetím stavby kostela v Trauttmannshofen u Ambergu, který pro změnu projektoval Leonhard. V roce 1689 Georg předčasně umírá.
První bohoslužba se v kostele sv. Martina v Bambergu sloužila na Silvestra roku 1691. Kostel byl vysvěcen 17. května 1693 a zcela dokončen v roce 1696. Jezuitské koleje v Bambergu jsou již bez Dientzenhoferů dokončeny až v roce 1720.
Výstavbou kostela sv. Martina v Bambergu se rodina Dientzenhoferů definitivně prosazuje ve Frankách. Spoluprací řádu jezuitů s Georgem a Leonhardem začíná přeměna Bambergu, který bývá také nazýván Francký Řím, v barokní město, jehož barokní podobu zásadně určuje architektura tří bratrů Dientzenhoferů – Georga, Leonharda a Johanna. Přeměna vyvrcholila za vlády knížete-biskupa Lothara Franze von Schönborn (1655-1729) po roce 1693.
Po sekularizaci byla funkce starého tržního kostela sv. Martina, který stál na dnešním náměstí Maxplatz a byl zbořen v roce 1804, stejně jako jeho patron přenesen do bývalého jezuitského kostela Namen Jesu na Grüner Markt, který je od té doby hlavním farním kostelem města.
Architektura
Kostel sv. Martina je zděný pilířový kostel se sedlovou střechou, výrazně členěným průčelím a věží se stupňovitou kopulí s lucernou ve vrcholu chóru dominuje náměstí Grüner Markt v centru Bambergu.
Vnitřní výzdoba
Některá umělecká díla ze starého kostela sv. Martina na Maxplatz byla zachráněna a instalována v kostele sv. Martina (původně Namen Jesu) na Grüner Markt, především Pieta na pravém bočním oltáři. Byla zhotovena v Kolíně nad Rýnem kolem roku 1330 a patří k nejstarším tzv. deskám smrtelné agónie, vyřezávaným vyobrazením Kristova utrpení, které byly vytvořeny podle Dürerova vzoru (1511).
Strohému interiéru kostela sv. Martina dominuje teatrální a honosná stěna hlavního oltáře, dílo ze štukového mramoru od Itala Giovanniho B. Brenna (1701). Iluzivní kopule nad křížením, kterou v roce 1714 namaloval Francesco Marchini podle kopie Andrey Pozza, byla první tohoto druhu v Německu.
Současnost
Kostel sv. Martina je farním kostelem Římskokatolické farnosti sv. Martina v Bambergu.
Majitelé / uživatelé
Pfarramt St. Martin Tel.: 0951 / 98 12 10 E-mail: st-martin[TEČKA]bamberg[ZAVINÁČ]erzbistum-bamberg[TEČKA]de kirche-stmartin-bamberg.de |
26. dubna 2023 |
---|