Barokní workoholik Dientzenhofer vtiskl tvář Praze i českému venkovu

Letos v prosinci uplyne 270 let od smrti předního českého barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Seznam Zprávy připravily průřez jeho stavbami v hlavním městě i v českých regionech.

Nejslavnější portréty České republiky? Pohledy na Karlův most s Pražským hradem, nebo naopak výhledy z Hradčan na Staré Město pražské. V obou případech oko upoutá výrazná dominanta – barokní chrám svatého Mikuláše na Malé Straně. Bez tohoto zásadního díla klanu Dientzenhoferů by Praha nebyla tím, čím je.

Největšího věhlasu z této stavitelské rodiny dosáhl Kilián Ignác Dientzenhofer. Nejen kvalitou a originalitou staveb, ale i díky své píli ovlivnil Prahu a českou krajinu víc než řada vrstevníků. Postavil či upravil dle různých zdrojů až 200 budov. Zapsal se do historie jako jeden z hlavních českých architektů vrcholného baroka.

Narodil se i zemřel v Praze, dožil se 62 let. Stavitelství se učil u otce Kryštofa, zkušenosti sbíral i v Německu, Francii, Itálii a Rakousku. Po otcově smrti převzal jeho dílnu a dokončil řadu jeho zakázek. Je známý hlavně jako autor církevních staveb, ale má na kontě i šlechtická sídla. Navázal na otcovy dynamické kompozice, které v interiérech tvoří proměnlivou hru světla a stínů. Od jeho prací se lišil větší zdobností a jemností.

pokračování ...

Zdroj: Seznam zprávy, Filip Grygera, 13.12.2021